2015 San Juan County Fair results
Aug 12, 2015 | 6916 views | 0 0 comments | 222 222 recommendations | email to a friend | print
Around the Fairgrounds
Image 1 / 35
Jo Dee Messina concert
Image 1 / 6
Family Fun Games
Image 1 / 22
Horse Games
Image 1 / 4
Junior & Mini Livestock
Image 1 / 41
Mud Volleyball
Image 1 / 10
Mud Volleyball
Image 1 / 21
People
Image 1 / 35
Rodeos
Image 1 / 38
EXHIBITS
Peoples Choice:
Easton Bowring, Painting
Julie Bailey, Quilt
Iris Barton, Quilt
Stephanie Chapman, Pies
Yadhira Rice, Raspberry Bars
Yadhira Rice, Blueberry Pie

Best of Show:
Iris Barton, Quilt
Deanne Randall, Rug
Amber Honour, Painting
Chris Blackhorse, Fine Arts
Roma Young, Blanket
Susan Reece, Doily
Philliiip Smith, Jacket    
Jan Redd, Flowers
Yadhira Rice, Food preservation
George Rice Jr., Garden Crops
Laurie Simpson, Toffee
Connor Montella, Quilt
Easton Bowring, Painting
Brittany Grover, Children and Youth
Brooke Pehrson, Photography
Yadhira Rice, Photography
Shandon Bradford, Hope Chest
Dekota Halls, Scrapbooking
Kamree Hoggard, Scrapbooking
Elaine Davis, Scrapbooking

Judges Choice:
Carol Harris, Pillowcases
Roberta Holt, Quilt
Danelle Shumway, Painting
Tyson Ekstrom, Crochet
Laurie Simpson, Flowers
Yadhira Rice, Food Preservation
George Rice Jr., Garden Crops
Stephanie Chapman, Coconut Raspberry Barrs
Jade Warren, Watercolor
Kaylea Spillman, Children and Youth
Brielle Rice, Children and Youth
Stephanie Chapman, Photography
Brooke Pehrson, Photography
Christine Christensen, Woven Scarf and Bag
Ethan Lee, Scrapbooking
Jordan Pipken, Scrapbooking
Brianna Pugh, Scrapbooking

Honorable Mention:
Julie Bailey, Quilt
Ben Musselman, Carving
Myrle Tanner, Painting
Vernetta Sonderegger, Quilt
Carla Sorrel, Quilt
Shirley Pehrson, Quilt
Marie Wigginton, Quilt
Chris Blackhorse, Fine Arts
Richard Russell, Oil Painting
Gail Phelps, Fine Arts
Myrle Tanner, Painting
Brandon Yazzie, Drawing
Colton Crosland, Crochet
Kathleen Ketron, Stocking
Dayton Christensen, Blanket
Kimberly Lee, Blanket
Melissa Hancock, Dress
Carolyn Hunt, Flowers
Deanne Randall, Flowers
Jan Redd, Flowers
Marilyn Rowley, Food Preservation
Kathrine Sallee, Food Preservation
Yadhira Rice, Food Preservation
Marilyn Rowley, Food Preservation
Stephanie Chapman, Pumpkin Whoppie Pie
Marsha Hunt, Cookies
Yadhira Rice, Raspberry Bars
Clarissa Jack, Fudge
Jade Warren, Painting
Alyssa Reeve, Cake
Jenaissa Warren, Drawing
Jaylen Bradford, Children and Youth
Trace Bennett, Children and Youth
Shelbie Musselman, Children and Youth
Katie Francom, Children and Youth
Mallory Bilbao, Photography
Brooke Pehrson, Photography
Yadhira Rice, Photography (2)
Morgan Barton, Photography (2)
Stephanie Chapman, Photography (2)
Ben Musselman, Woodwork
Worhy Glover, Carved cane
Liesl Francom, ABC Book
Brianna Pugh, Poem
Janette Halls, Scrapbooking
Kamree Hoggard, Scrapbooking
Jessica Olsen, Scrapbooking
Sarah Pipken, Scrapbooking
Cheyenne Low, Scrapbooking



MUD VOLLEYBALL
1st, Justin Ivins Team (6th TIME IN A ROW) – Justin Ivins, Tyler Ivins, Jessie Ivins, Kylor Perkins, Nicole Holliday, Jade Palmer
2nd, Team Rockland – Sasha Foster, Enoch Foster, Catrina Foster, Charity Knecht, Jacob Knecht, Christian Foster, Cary Knecht, Lillian Swapp
3rd, Tyler Draper Team – Tyler Draper, Thomas MVP Anderson, Megan Grover, Kaden Draper, Zoee Palmer, Haley Young, Keaton Young, Gage Wilcox, Brayson Wilcox



TRACTOR PULL
Pulls over 100% of Tractor Wt:
Anthony Montoya, 1958 John Deere
Jim Eberling, 1948 John Deere

Pulls over 95% of Tractor Wt:
Bill Cundiff, 1951 Farmall
Jim Eberling, 1948 John Deere
Doug Bruner, 1951 Farmall

Pulls Over 90% of Tractor Wt:
Tom Price, 1946 Oliver
Toney Sanders, 1958 John Deere

Pulls over 80% of Tractor Wt:
Tom Price, 1946 Oliver
Jack Johns, 1948 John Deere
Mike Olander, 1949 John Deere
Dale Wilson, 1957 John Deere
Jim Eberling, 1950 John Deere

Pulls over 75% of Tractor Wt:
Greg Trudup, 1949 John Deere



MUD BOG
Stock Class:
1st, Cletis Hatch
2nd, Kedrick Musselman
3rd, Edward Wing

ATV Class:
1st, Ron Sorrell

Modified Class:
1st, Colin Carter
2nd , Neilton Nakai
3rd, Tyson Tyler

Pro-Modified Class:
1st, Shawn Carter
2nd, Clarence Stash
3rd, Preston Bese

KIDS MUD RUN
5&under, Cameron Adair
9-11, Logan Draper
12-13, Dillon Wheeler
14-17, Tyler Draper
18 and Over, Justin Lee



JUNIOR LIVESTOCK
Lamb:
Dillan Wheeler, Grand Champion
Joshua Wheeler, 1st Reserve Champion
Quay Walker, 2nd Reserve Champion
Cordell Walker, Senior Showmanship Champion
McKinsey Brewer, 2nd place Senior Showmanship
Sara Beshoner, 3rd place Senior Showmanship
Dillan Wheeler, Junior Showmanship Champion
Quay Walker, 2nd place Junior Showmanship
Saydee Adams, 3rd place Junior Showmanship
Cort Moon, Rate of Gain
Hannah Barry, Lamb Herdsman

Goat:
Paige Palmer, Grand Champion
McKady Grover, 1st Reserve Champion
Kelsey Flavel, 2nd Reserve Champion
McKady Grover, Senior Showmanship Champion
Carsyn Endres, 2nd place Senior Showmanship
Kelsey Flavel, 3rd place Senior Showmanship
Paige Palmer, Junior Showmanship Champion
Randall Flavel, 2nd place Junior Showmanship
Raylee Kelley, 3rd place Junior Showmanship
Raylee Kelley, Rate of Gain
Kelsey Flavel, Goat Herdsman

Hog:
Alexis Taylor, Grand Champion
Paxton Christensen, 1st Reserve Champion
Bronson Snyder, 2nd Reserve Champion
Cordell Walker, Senior Showmanship Champion
Sierra Monson, 2nd place Showmanship
Kelsey Flavel, 3rd place Senior Showmanship
Paxton Christensen, Junior Showmanship Champion
Parker Snyder, 2nd place Junior Showmanship
Kash Shumway, 3rd place Junior Showmanship
Kenyon Hoggard, Hog Herdsman

Steer:
Kash Shumway, Grand Champion
Adam Bunker, 1st Reserve Champion
Quay Walker, 2nd Reserve Champion
Brooklyn Grover, Senior Showmanship Champion
Megan Grover, 2nd place Senior Showmanship
Krista Grover, , 3rd place Senior Showmanship
Kash Shumway, Junior Showmanship Champion
Brittany Grover, 2nd place Junior Showmanship
Randall Flavel, 3rd place Junior Showmanship
Abbi Nielson, Rate of Gain
Shelley Lewis, Steer Herdsman

Scholarship winner: Sierra Monson

Senior Student Judging:
Cordel Walker, 1st
Tyler Harry, 2nd
McKady Grover, 3rd

Junior Student Judging:
Whitnie Ivins, 1st
William Bretey, 2nd
Jensen & Brittany Grover, tie 3rd

Adult Judging:
Cassy Moon, 1st
Mandy Woodard, 2nd
David Redd, 3rd



MINI LIVESTOCK
Lamb:
Tyson Wheeler, Grand Champion
Braylee Freestone, 1st Reserve
Tyson Wheeler, Showmanship

Hog:
Cooper Palmer, Grand Champion
Cache Young, 1st Reserve
Cache Young, Showmanship



FARM BUREAU TALENT FIND
Beginners (ages 6 and under):
1st, Brittany Jensen 
2nd, Kynnedy Bingham
3rd, Deckota Halls

Juniors (ages 7-12):
1st, Emmery Wilconx & Abbi Christensen
2nd, Ashton Jones
3rd, Cedar English

Intermediate (ages 13-18):
1st, Skyler Jensen
2nd, Kaitly Musselman & Makayla Sheeran
3rd, Gavin Jones

Seniors (ages 19 & up):
1st, Russ Hollingsworth



YOUTH RODEO
Mutton Bustin’:
1st, Luke Jeppesen & Scout DeGroot
2nd, Jazmyn Prince & Trey Bradford
3rd, Adison Ivins & Tucker Holt
4th, Aspyn Ivins & Clinton Porter

Calf Riding:
1st, Trace Bennett, Parker Snyder, Evan Carpenter, Gavin Morrell
2nd, Shawn Black, Maxon DeGroot, Jake Ivins

Steer Riding:
1st, Austin Pemberton & Whitney Ivins
2nd, Kash Shumway & Jace Palmer
3rd, Race Young & Dawson Atwood

Bull Riding:
1st, Jessie Ivins
2nd, Tanner Prince
3rd, Braxton Atwood

Barrel Racing:
1st, Jessica Alexander, Cody Alexander, Riana James, Krista Grover
2nd, Jerzy Moon, Olivia Lyman, Kash Shumway, Stormi Pitman
3rd, Scout DeGroot, Brett James, Shelly Lewis, Megan Grover
4th, Jordyn Moon

Pole Bending:
1st, Scout DeGroot, Brett James, Kash Shumway, Krista Grover
2nd, Olivia Lyman, Shelly Lewis, Stormi Pitman
3rd, Cody Alexander, Riana James, Colton Oliver

Breakaway Roping:
1st, Colton Oliver, Riana James

Goat Tying:
1st, Colton Oliver, Race Young
2nd – Stormi Pitman, Shelly Lewis



FAMILY FUN GAMES
Hula Hoop: Rylan Grover, Skyler Jensen   

Sack Race: Tracen Jack

Egg Toss: Troy & Connor Palmer

Cowboy Games:
1st, Oscar Alvarez Team
2nd, Justin Ivins Team  
3rd, Preston Grover Team
4th, David Ivins Team

Team Roping:
1st, Tyrell Cressler, Mark , Antonio
2nd, Louis, Preston Grover, Antonio
3rd, Louis, Tyrell Cressler, BJ Grover

Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet
The San Juan Record welcomes comments on our stories. Please be civil, respectful, focused and humane. Postings are not edited and are the responsibility of the author. You agree not to post comments that are abusive, threatening or obscene. Postings may be removed at the discretion of sjrnews.com