San Juan County Fair results and photos
Aug 12, 2009 | 1021 views | 0 0 comments | 9 9 recommendations | email to a friend | print
Mini Livestock

Lambs:

Adam Bunker, Grand Champion

Gage Wilcox, 1st Reserve

Elise Thayn, 2nd Reserve



Hogs:

Quay Walker, Grand Champion

Brittany Grover, 1st Reserve

Kash Shumway, 2nd Reserve

Jr Livestock

Lambs:

Rhett Adair, Grand Champion

Ashley Adair, 1st Reserve

Alyssa Reeve, 2nd Reserve

Scott Reeve, Senior Showmanship

Rhett Adair, 1st Reserve

Emily Hanson, 2nd Reserve

Cordell Walker, Jr. Showmanship

Sheldon Lewis, 1st Reserve

McKinsey Brewer, 2nd Reserve

Camryn Redd, Rate of Gain



Goats:

Jens Grover, Grand Champion

McKinsey Brewer, 1st Reserve

Jesse Grover, 2nd Reserve

Michael Flavel, Senior Showmanship

Felicia Flavel, 1st Reserve

Natalie Flavel, 2nd Reserve

Carsyn Endres, Jr. Showmanship

Jens Grover, 1st Reserve Showman

Kelsey Flavel, 2nd Reserve Showman

Natalie Flavel, Rate of Gain



Hogs:

Mya Walker, Grand Champion

Johnathon Redd, 1st Reserve

Kyson Shumway, 2nd Reserve

Tel Walker, Sr. Showmanship

Kyson Shumway, 1st Reserve

Amy Reeve, 2nd Reserve

Mya Walker, Jr. Showmanship

Jens Grover, 1st Reserve

Abbi Nielson, 2nd Reserve

Kellie Palmer, Rate of Gain



Steers:

Amy Reeve, Grand champion

Scott Reeve, 1st Reserve

Tel Walker, 2nd Reserve

Janessa Bowring, Sr. Showmanship

Scott Reeve, 1st Reserve

Amy Reeve, 2nd Reserve

Cora Johnston, Jr. Showmanship

Justin Johnston, 1st Reserve

Krista Grover, 2nd Reserve

Jerod Hanson, Rate of Gain

Scott Reeve, Scholarship Winner



Student Judging, Senior:

Scott Reeve, 1st

Michael Flavel, 2nd

Kyson Shumway, 3rd



Student Judging, Junior:

Chase Richmond, 1st

Ridge Holt, 2nd

Justin Redd, 3rd



Student Judging, Adult:

Thayne Holt, 1st

Susan Flavel, 2nd

David A. Redd, 3rd



Herdsman Awards:

Jens and McKady Grover, Goat

Sheldon and LaShay Lewis, Lamb

Mikel and Sierra Monson, Hog

Emily and Jerod Hanson, Steer



Senior Record Book:

Rhett Adair, 1st

Jesse Grover, 2nd

Jade Grover and Michael Flavel, 3rd

Junior Record Book:

Jens Grover, 1st

McKady Grover, 2nd

Natalie Flavel, 3rd

Local Rodeo

The Fullmer Team, 1st

Oscar Alvarez, Melissa Fullmer, Shelby Fullmer, Wyatt Fullmer, Quincy Fullmer and Lucio Regalado



BJ’s Boys-The Crew, 2nd

BJ Grover, Justin Ivins, Shawn Ivins, Trevor Palmer



The Ivins Bunch,3rd

David Ivins, Shawn Ivins, Justin Ivins, Jesse Ivins, Dillon Ivins

Mud Volleyball Tournament

DOWN AND DIRTY, 1st

Pete Anderson, Krieg Adair, Mindy Saunders, Deseree Wright, Logan Monson, Katie Andrews, Tina Ward



MUDD, 2nd

Janessa Bowring, Berlin Eldredge, Trey Esplin, Stevee Wilcox, Jessica Johnson, Swayzi Slade



DIRTI REVOLVERS, 3rd

Ivan Rodriquez, Reed Steele, Trevor St.Clair, Rhett Adair, Aaron Butler, Jose Rodriquez



KYLEE’S GANG, 4th

Kylee Fullmer, Apree Sheeran, Easton Bowring, Carlie Whipple, Shania Deanda, Jordan Whipple

Farm Bureau Talent Find

Beginner:

Avery Young, 1st

Jennette Halls, 2nd



Junior:

Zoie Chamberlain and Spencer Mitchell, 1st

Tallie Chamberlain and Aaron Mitchell, 2nd

Connor Christensen, 3rd



Intermediate:

Brielle Francom, 1st

Shaeli Black, Brielle Francom & Rachel Wick, 2nd

Jerod Hanson, 3rd



Senior:

Jeannie Kirk and Tyler Hawks, 1st

Little Miss Wrangler, Avery Young

Little Mr Wrangler, Braxton Jones

Best of Show

Jordan Pipkin, Scrapbooking

Diana Helquist, Scrapbooking

George Rice Sr., Onions

Lewis Farms, Wheat

Brittain Bowring, Children & Youth

Shane Deeter, Saddle

Nikki Pettitt, Leather Burning

Stephanie Chapman, Apple Pie

Vee Carroll, Yellow Dahlia

Gary Guymon, Oil Painting

Andrew Warren, Painting

Oaine Foy, Cross Stitched Quilt

Pete Steele, Arrowheads

Kay Shumway, Photography

Merry Palmer, Photography

Loren Randall, Chicken

Nash Freestone, Goose

Yadhira Rice, Canned Pears

Robin Garner Quilt

Marie Wiggington, Crocheted Tablecloth

Judges Choice

LaRae Fullmer, Corn

George Rice, Sr., Cabbage

Shaylee Bradford, Children and Youth

Scott Mitchell, Creative Arts

Rhett Maughan, Log Post Bed

Deanne Randall, Buns

Idonna Cook, Pink Gladiola

Gary Guymon, Oil Painting

Scott Mitchell, Fine Arts

Kelly Pugh, Fine Arts

Vicenta Torres, Breaded Doiley

LaRaine Redd, Oil Painting

Stacilou Hoggard, Photography

Kay Shumway, Photography

Nolan Freestone, Goose

Nash Freestone, Chicken

Dorothy Leavitt, Apricot Jelly

Robin Garner, Quilt

Larraine Redd, Pillow

Shelbie Musselman, Scrapbooking

Marcie Musselman, Scrapbooking

Peoples Choice Awards:

Nikki Pettit, Leather Burning

Samantha Giddings, Ribbon Cake
Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet
The San Juan Record welcomes comments on our stories. Please be civil, respectful, focused and humane. Postings are not edited and are the responsibility of the author. You agree not to post comments that are abusive, threatening or obscene. Postings may be removed at the discretion of sjrnews.com